Dom i Wnętrze

Idealny nóż kuchenny – jaki model wybrać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Codzienne przygotowywanie posiłków nie musi być nudne – w sklepach znajdziemy wiele ciekawych produktów, które z pewnością urozmaicą nasza dietę, a w ich przygotowaniu pomogą nowe przepisy dostępne w książkach kucharskich czy też w sieci. Warto jednak pamiętać, że smak i jakość przygotowywanych posiłków zależy również od garnków, noży czy patelni. Jak to możliwe?

W poszukiwaniu idealnego noża

Podstawą w kuchni jest nóż – ostry i odpowiednio profilowany nóż pozwoli nam na filetowanie ryb, szatkowanie warzyw i owoców, krojenie mięs. Wybór noży jest olbrzymi: warto jednak postawić na nóż szefa kuchni. Noże tego typu to najczęściej noże o długości 7-8 cali, wyposażone w duże ostrza wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia. W topowych sklepach znajdziemy wielofunkcyjne noże w których ostrza tworzone są ze stali nierdzewnej 18/10 z dodatkiem chromu czy molibdenu. Zastosowanie konkretnych pierwiastków sprawia, że nóż staje się bardziej elastyczny, trwalszy i odporniejszy na kruszenie czy rdzę.

Elementem niezwykle ważnym w przypadku noża jest rękojeść. Producenci oferują nam noże z rękojeścią wykonaną z naturalnego drewna, jak i materiałów o właściwościach antypoślizgowych. Oba rozwiązania są warte uwagi: naturalne drewno jest zabezpieczone przed wilgocią, odpowiednio zaimpregnowane, doskonale leży w dłoni i prezentuje się wyśmienicie w naszych kuchniach. Noże o rękojeściach z tworzyw syntetycznych umożliwią bezpieczne krojenie również wtedy, kiedy nasze dłonie będą mokre.

Najlepsze garnki i patelnie

Chcąc gotować z przyjemnością warto postawić na nowoczesne garnki i patelnie. Wśród rekomendowanych rozwiązań wiele mówi się o garnkach ze stali nierdzewnej, w których dnach umieszczono dyski. Zadaniem dysków jest równomierne rozprowadzanie ciepła wewnątrz garnka, szybsze gotowanie i możliwość oszczędności energii!