Z łysieniem boryka się wiele osób na całym świecie. To problem, który może negatywnie wpłynąć na pewność siebie pacjenta i jego aparycję. Łysina może dodawać wizualnie lat i utrudniać kontakty społeczne. Jedną z najczęściej spotykanych form łysienia jest łysienie androgenowe. Występuje ono zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym przypadku można skorzystać z metod hamujących dalsze postępowanie choroby i utratę włosów. Jak jest w przypadku innych postaci łysienia? Jakie zabiegi medycyny estetycznej można stosować, aby spowolnić lub zatrzymać postępujące wypadanie włosów?

Co może powodować łysienie?

Istnieje szereg powodów przyczyniających się do progresywnego wypadania włosów. Mowa tutaj chociażby o genetyce i dziedziczności predyspozycji do łysienia.

 

Inną przyczyną są problemy i zaburzenia hormonalne, przykładowo w kwestii nadmiaru hormonu steroidowego, jakim jest DHT. Może on powodować skurczanie się mieszków włosowych, które przez to stopniowo tracą na grubości, aż do momentu, gdy zanikają całkowicie. Hormon ten zwiększa także wrażliwość włosów i hamuje wzrost kolejnych. Ponadto hormon ten przyczynia się do zmian w zakresie cyklu życia włosa, nie pozwalając mu tym samym na pełną odbudowę.

 

Tendencja do wypadania włosów towarzyszy także osobom, które żyją w długotrwałym stresie lub borykają się z chorobami autoimmunologicznymi. Należy tutaj wymienić także stosowanie niektórych leków i terapii np. podczas walki z nowotworem. Najbardziej prozaiczną przyczyną jest niewłaściwy tryb życia, czyli nieodpowiednia dieta uboga w wartości odżywcze oraz palenie papierosów.

Rodzaj łysienia, a zabiegi medycyny estetycznej — czy zawsze można zareagować?

Dobór terapii leczenia w dużym stopniu zależy od rodzaju przypadłości, na jaką choruje pacjent. Istnieje możliwość wprowadzenia leczenia farmakologicznego, zabiegów medycyny estetycznej lub przeszczepu włosów.

Łysienie androgenowe

W przypadku łysienia androgenowego dochodzi do cofania się linii włosów i ubytku owłosienia na czubku głowy. W tej kwestii można skorzystać np. z mezoterapii igłowej celem wzmocnienia osłabionych włosów i ich odżywienia. Warto także rozważyć przeszczep włosów, ponieważ do jego wykonania wykorzystywane są włosy odporne na androgeny. W połączeniu z odpowiednią terapią taki przeszczep może przynieść oczekiwane rezultaty w poprawie kondycji włosów i ich zagęszczenia na głowie.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba układu odpornościowego, który atakuje mieszki włosowe i powoduje ich utratę w formie tak zwanych placków. Powstający stan zapalny prowadzi do utraty owłosienia w różnych obszarach ciała, nie tylko na głowie. Najczęściej w przypadku tej choroby stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym, aby układ autoimmunologiczny nie prowadził do kolejnego wypadania włosów. Biorąc jednak pod uwagę, iż nie jest to choroba uleczalna, nie można całkowicie jej wyeliminować. Dlatego też wykonanie przeszczepu mogłoby po jakimś czasie i tak zakończyć się ponownym wypadaniem włosów. 

Łysienie bliznowaciejące

Jeśli chodzi o łysienie bliznowaciejące, jest to bardzo trudna w leczeniu choroba, która prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów. Ma ona związek ze zmianami w obrębie mieszków włosowych, które ulegają uszkodzeniu. Po takim uszkodzeniu zdrowa skóra na głowie jest zastępowana tkanką bliznowaciejącą. W tym przypadku stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym.

Łysienie wynikające z napromieniowania i urazów

U niektórych pacjentów pourazowych i pooperacyjnych może występować łysienie. Zdarza się, iż do utraty włosów dochodzi po nadmiernym napromieniowaniu skóry. Fizyczne uszkodzenia, blizny, gojące się rany mogą świadczyć także o tym, iż mieszki włosowe uległy uszkodzeniu. W takiej sytuacji również można zastosować przeszczep włosów, aby poprawić fryzurę, zamaskować blizny, zniwelować ubytki.

Rozmowa z lekarzem medycyny estetycznej

W przypadku każdego pacjenta zauważającego u siebie łysienie ważne jest postawienie diagnozy, wykonanie odpowiednich badań i dobór właściwych metod leczenia. Jeśli chcesz porozmawiać o tym z lekarzem, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.

https://beesafe.pl/porady/zdane-prawo-jazdy/ https://www.instapaper.com/read/1707352562 https://beesafe.pl/opinie/