Pierwsze miesiące swojego życia każde niemowlę spędza w gondoli. Jednak mały organizm szybko się zmienia i intensywnie rośnie. Nim się obejrzysz, szeroka, płaska gondola z niską barierką stanie się dla coraz aktywniejszego malca niewystarczająca. Kiedy należy wymienić wózek na nowy? Jaką spacerówkę wybrać, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i wygodę? Jaki model będzie dla Ciebie najbardziej funkcjonalny? Sprawdź!

Kiedy pierwsza spacerówka?

Wózki spacerowe dla dzieci wymuszają przybieranie przez użytkownika pozycji siedzącej. Najlepszy moment na przesiadkę do nowego wózka następuje wtedy, kiedy kręgosłup maluszka jest już na tyle silny, żeby dziecko mogło swobodnie siedzieć. Teoretycznie gondola może służyć maluchom nawet do 12. miesiąca życia, jednak zazwyczaj już w 6-7 miesiącu rodzice decydują się na zmianę wózka. Przewożenie wychylającego się, niespokojnego dziecka w wysokiej, płaskiej gondoli niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo.

Wybieraj mądrze!

Producenci sprzętu dla dzieci oferują ogrom modeli różniących się od siebie designem i funkcjonalnością. Największą popularnością wśród rodziców cieszą się lekkie, składane jednym ruchem modele z szeroką budką i pompowanymi kołami zapewniającymi doskonałą amortyzację. Przed zakupem sprawdź, czy wstępnie wybrany model posiada opuszczane oparcie (dzięki tej funkcji dziecko będzie mogło swobodnie się położyć) i regulowany podnóżek. Ważne jest, aby w konstrukcji znalazły się otwory zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Wózek powinien być wykonany z materiału, którego utrzymanie w czystości nie będzie przysparzać wielu problemów. Do wózka powinna być dołączona osłona przeciwdeszczowa, torba montowana przy rączce oraz niewielki bagażnik.