Okna należą do jednych z najważniejszych elementów w naszych domach oraz firmach. Jesteśmy w stanie obyć się bez telewizora przez długi czas. Jednak okna i drzwi są koniecznością, jeżeli chcemy wprowadzić się do domu lub mieszkania.

Okna– funkcjonalność

Po co są nam potrzebne okna? Aby zapewnić nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa, intymność, ciepło zimą, chłodne powietrze latem. Niepozornie wyglądające przeszklenia mają wiele funkcji. Nie można jednak zapominać, żeby prawidłowo spełniały swoje funkcje muszą być odpowiednio konserwowane. Przy oknach PCV takich prac jest najmniej, dlatego należą one do najpopularniejszych na rynku. Drewniana oprawa okienna – luksusowo i elegancko wyglądająca w domach nowoczesnych i tradycyjnych – należy do bardziej wymagających, jeżeli chodzi o przedłużenie ich żywotności.

Stan fizyczny

Ile powinny wytrzymać okna w domu? Jak przekonują specjaliści z Okna Internorm w Katowicach, przy prawidłowo wykonanym montażu ten okres może wynieść nawet ok. 30 lat. Niektórzy producenci reklamują, że ich okna są w stanie wytrzymać nawet do 50 lat bez wymiany. Czas ten może jednak znacznie się skrócić, jeżeli stan fizyczny okien ulegnie uszkodzeniu. Na pewno nikt nie będzie specjalnie doprowadzał do uszkodzeń przeszkleń, ale czasem może to być efekt włamania lub też dziecięcych zabaw. Czasem sama natura silnym wiatrem rzuci w nasze okna gałęzią. Fizyczne uszkodzenia można naprawić. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego konieczna jest wtedy całościowa wymiana okien na nowe egzemplarze.