Ludziom wydaje się, że kolarstwo, a także hobbystyczna jazda na rowerze to niewymagające zajęcie. Wystarczy mieć kondycję, kupić strój kolarski i już można podróżować po świecie. Nic bardziej mylnego, ważnym elementem podróży na rowerze są buty, od których zależy wygoda jeżdżącego. Buty codziennego użytku podczas jazdy na rowerze mogą niestety ucierpieć.

Najważniejsze cechy butów rowerowych

1. Materiał

Ważne jest, aby buty rowerowe miały lekki i oddychający materiał. Niewiele osób zwraca na to uwagę, a jest to bardzo istotne, ponieważ gdy stopa nie oddycha, to momentalnie jeżdżąc na rowerze odczuwa się dyskomfort, szczególnie w cieplejsze dni.

2. Dopasowanie materiału do stopy

Kolejna cecha często niezauważana przez kupujących buty na rower. Nie dość, że but musi mieć oddychający materiał, to dodatkowo musi on jak najbardziej przylegać do stopy. Takie obuwie sprawi, że jazda na rowerze będzie płynna i bezpieczna.

3. Grubość podeszwy

W butach rowerowych podeszwa powinna być gruba i z solidnego materiału, ponieważ bardzo szybko się ściera. Gruba podeszwa zapewnia jeżdżącemu stabilność i wytrzymałość. To kolejny powód, dlaczego nie powinno się używać butów do codziennego użytku do jazdy na rowerze – ich miękka podeszwa momentalnie ulega zużyciu, co skutkuje zniszczeniem obuwia.

Buty na rower dla profesjonalistów

Podczas jazdy wyczynowej, ekstremalnej lub profesjonalnej, ale nie tylko przydają się buty rowerowe spd wyprodukowane przez firmę Shimano. Jest to marka, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Dba ona o wszystkich, zarówno o początkujących, jak i o zaawansowanych kolarzy. Marka zaproponowała buty rowerowe SPD, które stanowią oryginalne połączenie pedała od roweru i buta.

Buty rowerowe SPD – Shimano Pedaling Dynamics

Są to buty przeznaczone szczególnie dla osób wyczynowo trenujących jazdę na rowerze. Buty te mają specjalnie zamontowane zatrzaski, które pozwalają na spięcie butów z pedałem rowerzysty. Co więcej, takie buty można kupić w komplecie z pedałami specjalnie do nich przystosowanymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby uprawiające kolarstwo mogą pracować efektywniej i pokonywać dłuższe dystanse przy mniejszym nakładzie energii. Praca i zaangażowanie nóg dzięki zastosowaniu specjalnej technologii w butach spd jest dużo wydajniejsze. Buty spd można kupić zarówno w damskim, jak i męskim wydaniu. Posiadają one zapięcia na rzepy lub sznurowadła, które są dużo rzadziej spotykane, ponieważ podczas jazdy na rowerze mogą generować niebezpieczeństwo.