Giżycko to miasteczko położone w obszarze warmińsko-mazurskim. Jest to baza powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Mieścina ta jest znana z żeglarstwa, ponieważ położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tego powodu do Giżycka każdego roku wybiera się mnóstwo podróżnych zainteresowanych urodą naturalnych okolic. Często meldują się też sportowcy, uczęszczający do lokalnych ekip, w których praktykuje się najróżniejsze wodne dyscypliny sportowe. W miejscowości jest jednak mnóstwo innych lokalizacji, które trzeba obejrzeć podczas wypadu w te rejony. Zobacz, jakie strefy miasteczka są nadzwyczajnie cudowne i jedź na wakacje swoich marzeń.

Które atrakcje warto zwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z ponadprzeciętnej ilości obszarów zielonych. Niemałą część miejscowości zajmują lasy, parki publiczne oraz skwery. Są to miejsca znakomicie nadające się do odprężenia się pod gołym niebem. W granicach Giżycka znajduje się aż dziewięć pomników przyrody, z czego większość to pojedyncze, wielkie drzewa. Przy jeziorach można podziwiać fantastyczne porty, przystanie, a także ośrodki żeglarskie. Do wartych zobaczenia obiektów kultury w Giżycku zalicza się też zabytkowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Obecnie w zamku znajduje się hotel, w którym można zameldować się na kilka dni podczas urlopu w tej ślicznej okolicy. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku na polecenie króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest szczególnie interesująca, ponieważ była ona bardzo ważnym ośrodkiem strategicznym na przestrzeni dwóch wojen światowych.

Obecnie plac twierdzy jest spożytkowany i dostępny dla odwiedzających i miłośników historii militarnej. Oprócz klasycznego zwiedzania budynków z przewodnikiem w Twierdzy Boyen przedstawiane są rekonstrukcje historyczne, a także zloty motocyklowe czy różne koncerty. Interesującym miejscem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to wyjątek w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z niewielu tego rodzaju instalacji w Europie. W sezonie wakacyjnym zabytek przyciąga całe grupy urlopowiczów, którzy pragną zobaczyć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko na wakacje

W Giżycku przemysł turystyczny ma istotne znaczenie dla działalności całego obszaru. Jednakowoż nieprzerwanie rozwijają się inne dziedziny gospodarki. Rosnącą popularnością cieszy się przemysł lekki, a w szczególności produkcja rozdzielni elektrycznych, lamp przemysłowych oraz światełek ekologicznych pod postacią szeroko znanych łańcuchów świątecznych. Rozwija się także przemysł spożywczy. Jego przedstawicielami są mleczarnia, fabryka sękaczy oraz kilka zakładów produkujących pieczywo. Więcej firm funkcjonujących w Giżycku błyskawicznie znajdziesz na stronie: https://gizycko.info.pl/.  Wyróżnione są tam zarówno sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z działem hoteli i noclegów. Te miejsca mogą okazać się przydatne w wielu przypadkach.

Imprezy w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne wydarzenia kulturalne, które ściągają tysiące turystów z każdej strony kraju. Do najpopularniejszych wydarzeń należą Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które grane są w sezonie wakacyjnym. Giżyckie ośrodki kultury pamiętają też o zainteresowaniach młodszych osób i dzieci. Dostępne są treningi w sekcjach tanecznych, wokalnych, teatralnych, plastycznych i fotograficznych. Dla seniorów ciekawymi zamiennikami są chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku jest też kilka lokalnych gazet oraz serwisów internetowych. Informacji z okolicy rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.