Domy z drewna w poprzednich epokach były czymś bardzo popularnym. Z czasem zostały jednak wyparte przez cegłę i beton. Dzisiaj wydawać by się mogło, że drewno tak łatwe w obróbce zyskuje ponownie na znaczeniu powodując, że można postawić budynki bardzo niskim kosztem.

Całoroczne domy z drewna

Rozróżniamy dwa rodzaje budynków drewnianych – letniskowe i całoroczne. Letniskowe domy z drewna zbudowane są na ogół z pojedynczej warstwy materiałów. W przypadku domów całorocznych mamy do czynienia z dwoma warstwami na ściany i materiałem izolującym, który pozwala na zatrzymanie ciepłej temperatury wewnątrz domu. Co jeszcze różni te dwa rodzaje domków? Właściwie to nic. Reszta jest już taka sama – począwszy od sporządzenia projektu po postawienie i połączenie elementów drewnianych. Ciekawostką jest fakt, że domy drewniane bardzo często mają lepszą izolację cieplną niż domy murowane. 

Drewno a opady deszczu

Wiele osób obawia się, że domy z drewna zbyt łatwo będą chłonąć wodę z powietrza. Nic bardziej mylnego. Do zbudowania takich domów używa się drewna sosnowego lub jodłowego z regionów północnych czterokrotnie struganego, które jest suche. Jeżeli po postawieniu budynku całość zostanie odpowiednio zaimpregnowana i pomalowana, to nie ma szans na to aby drewno szybko się zniszczyło. Należy jednak pamiętać o tym, że po dostarczeniu drewna na plac budowy należy od razu rozpocząć pracę. Wszystkie elementy drewniane wchodzące w skład domu potrzebują dojścia powietrza, dzięki czemu będą się one wietrzyć.