Piękna pogoda sprzyja temu, aby częściej przebywać na świeżym powietrzu. Z przyjemnością wyciągamy leżak, aby chwilę odpocząć na słońcu, które sprawia, że już po kilku minutach jesteśmy przepoceni i nasza chwila relaksu odchodzi w zapomnienie. Warto wykonać zadaszenie tarasu, dzięki czemu przebywanie na dworze będzie dla nas o wiele przyjemniejsze.

Zadaszenie tarasu a polskie prawo budowlane

Wiele osób, zanim wykona takie zadaszenia tarasu, zastanawia się nad tym, czy polskie prawo budowlane pozwala na wykonywanie takich inwestycji budowlanych przy swoim domu. Na szczęście ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane nie mówi o tym, że specjalne zadaszenie lub daszek jaki będziemy chcieli wykonać nad tarasem musi być zgłoszony do odpowiednich urzędów. Warto jednak wiedzieć, że polskie prawo budowlane dopuszcza budowę takiej wiaty ogrodowej, daszku jedynie tylko wtedy, kiedy następuje przebudowa budynków mieszkalnych, która nie prowadzi do zwiększenia obszaru tychże budynków.

Jaki rodzaj zadaszenia?

Zadaszenia tarasu są różne. W dzisiejszych czasach człowiek może wybierać pomiędzy różnymi rodzajami parasoli, które muszą mieć solidną podstawę, aby mocny wiatr nie doprowadził do ich uszkodzenia. Dostępne są również specjalne żagle ogrodowe rozpięte nad tarasem przy użyciu specjalnych linek. Dużą popularnością cieszą się jednak markizy ogrodowe, które są bardzo trwałe i ich koszt wybudowania nie jest tak duży, jak innych konstrukcji osłaniających nasz taras przed słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi.